Gotu kola – działanie, zastosowanie, dawkowanie

Jednym z najpopularniejszych ziół w medycynie chińskiej jest gotu kola. Jakie ona ma właściwości, zastosowanie? Jaką kupić i jak ją dawkować?

Czym jest Gotu Kola?

Gotu Kola jest ziołem, które było stosowane nie tylko w tradycyjnej medycynie chińskiej ale także japońskiej i indyjskiej. Tradycyjnie drogą oralną było one stosowane w przypadku problemów skórnych, żylaków oraz zapobieganiu zniedołężnieniu umysłowemu. Stosowano ją także jako maść do leczenia ran oraz trądziku

Głównymi substancjami bioaktywymi w tej roślinie są glikozydy triterpenowe oraz azjatykozydy.

Często wraz z bacopą monnieri włączy się ja w tradycyjnym stacku, który nazywany jest brahmi.

Właściwości

  • Zmniejsza ona stężenie cytokin pro-zapalnych co prawdopodobnie ma związek z antyreumatycznym działaniem gotu koli
  • Azjatykozy promują wzrost neuronów, gdzie bardziej zauważono to w przypadku młodzieży i osób starszych
  • Działa neuroprotekcyjnie na nasze komórki nerwowe chroniąc je przed toksynami, choć tutaj to działanie nie jest tak spektakularne jak wcześniej przypuszczano
  • W badaniach na zwierzętach stwierdzono, ze posiada ona właściwości przeciwlękowe podobne do diazepmu, jednak działo się to w przypadku podwójnej dawki gotu koli.
  • Wzmacnia funkcje poznawcze co sprzyja polepszeniu umiejętności uczenia się
  • Działa ona adaptogenie, tylko w jej przypadku działanie to bardziej dotyczy układu sercowego-naczyniowego i zabezpieczaniu go przed czynnikami stresującymi aniżeli układu nerwowego jak to bywa w przypadku innych adaptogenów
  • Nawet małe dawki gotu koli wpływają na poprawienie niewydolności żylnych i poprawę krążenia, zmniejsza objawy żylaków oraz obrzęków kończyn
  • Zwiększa syntezę kolagenu w skórze co może przekładać się na szybsze gojenie się ran oraz blizn. Mowa tutaj o zastosowaniu na skórę.

Dla kogo?

Dla osób chcących poprawić własne funkcje kognitywne. Może mieć zastosowanie w przypadku osób, które posiadają stany lękowe mające odbicie na rytm serca. Na obecną chwile nie ma przeciwwskazań do przyjmowania zioła.

Dawkowanie

Powinniśmy przyjmować od 2 do 5 g korzenia w zależności od naszej wagi ciała. Zazwyczaj ekstrakty produkowane z gotu koli posiadają stężenie 10:1 co sprawia, ze powinniśmy go przyjmować od 200 do 500 mg w przypadku, gdy chcemy poprawić funkcje kognitywne. W momencie, gdy chcemy uzyskać efekty anty-lękowy powinniśmy zwiększyć dawkę do około 750 mg.

Gotu kola działa synergistycznie z witaminą E w ramach anty-oksydacji oraz bacopa monnieri w ramach poprawy funkcji kognitywnych.

Porady zakupowe

Zwracamy uwagę na standaryzację i % zawartości glikozydy triterpenowych oraz azjatykozydy.